شناخت انواع پرده ها

بطور کلی پرده ها از لحاظ جنس و نوع به سه دسته تقسیم می شوند.

  • پرده ضخیم
  • پرده ظریف
  • آستری

پرده ضخیم: این نوع پرده ها از پارچه های گران قیمت و مرغوب تهیه می شوند. این پارچه ها را می توان برای رو مبلی و نوع ظریف تر آن را برای پرده های مجلل استفاده نمود. جنس این نوع پارچه ها معمولاً از پارچه مخمل، ساتن تافته، جیر، شانل، بوکله و یا ترکیبی از این پارچه ها می باشد.

استفاده از پارچه های ترکیبی به عنوان پرده های دکوری و یک والان زیبا در بالای پنجره می تواند یک ترکیب زیبا را بوجود بیاورد.

بعضی از پرده های ضخیم بدون استفاده از والان یا تور هم مورد استفاده قرار می گیرندو به صورت دکوری که هم پوششی هستند و هم می توان آن ها را به طرفین جمع کرد.

پرده های ظریف: پرده های ظریف به پرده هایی اطلاق می شود که از حریر یا تور ساخته می شوند. این پرده ها در مقایه با پرده های ضخیم ارزان هستند و دارای طرح ها و نقش های بسیاری نیز میباشند.

پرده های ظریف را نمی تواند و به تنهایی در مکان هایی که مشرف هستند بکار برد مگر اینکه در زیر آنها آستری استفاده کنید. پرده های توری به صورت پلیسه ای، سینمایی و برش دار دوخته می شود.

آستری: از این نوع پرده می توان برای جلوگیری از نفوذ گرمان و خورشید و همچنین مکان هایی که مشرف هستند استفاده کرد.

استفاده از آستری مانع نفوذ گرد و خاک به داخل ساختمان می شود و همچنین استفاده از آن باعث می شود که مبلمان و فرش های اتاق از رنگ پریدگی مصون بمانند.

با توجه به این مسئله که شدت تابش نور خورشید در ساعات مختلف روز متفاوت است و برای جلوگیری از تابش نور آفتاب می توان آستری را به صوت متحرک به میله پرده نصب کرد.

نکته دیگری که باید بدان توجه کنید این که رنگ در انعکاس نور تأٍثیر فراوانی دارد.بنابراین استفاده از آستری های به رنگ تیره باعث جذب گرما و آستری های روشن باعث دفع آن می شود و این مسئله باید با توجه به شرایط آب و هوایی در نظر گرفته شود. جنس استری را می توانید از پارچه های ارزان قیمت و قابل شستشو تهیه کنید مانند کتان، پلی استر و فلامنت. آستری معمولاً باید ساده و بدون طرح در نظر بگیرین و در زیر پرده های نازک و توری استفاده کنید.

برای نصب آستری به پنجره بهترین روش این است که آستری را به اندازه طول میله پرده به اضافه مقداری اضافه برای جای دوخت در نظر بگیرید و نوار پرده را در بالای ان بدوزید سپس میله پرده ای جداگانه به دیوار نصب کنید و به وسیله گیره به میله پرده متصل کنید.

به این موضوع مهم نیز توجه داشته باشید که هم آستری ها باید یک شکل و یک رنگ باشند تا از بیرون ساختمان منظره خوشایندی داشته باشد.