26
آوریل

انتخاب پارچه مناسب برای خانه

جنس و نوع پارچه بیش از هر عامل دیگری در نمای پرده تغییر و تحول ایجاد می کند و درجه رسمی بودن پرده را معین می کند. نکته ای که باید بدان توجه کنید این است که هزینه و زحمتی را که می خواهید برای پرده منزلتان متحمل شوید و امکان اینکه هر سال پرده را عوض کنید خیلی ضعیف و گاهی محال است پس بنابراین سعی کنید در تهیه پارچه دقت لازم را به عمل آورید و به عیب و ایراد آن توجه کنید.

نقش و طرح پارچه تأثیر مهمی در متراژ پارچه دارد پس خانم های عزیز به این مسئله مهم خوب توجه کنید که پارچه انتخابی حاشیه دار است یا ساده؟ از پارچه گلدار است یا چهار خانه؟

اگر پارچه انتخابی شما چهارخانه می باشد باید مقدار پارچه را بیشتر در نظر بگیرید. زیرا هنگام دوخت طرح های آن ها باید در امتداد هم و در یک راست قرار بگیرند.

هنگام خرید پارچه علاوه بر قیمت مناسب، طرح و مدل، موارد دیگری از قبیل ضد حریق بودن پارچه، مرغوبیت جنس، ضد چروک و مقاوم در برابر نور خورشید، ضد لک بودن و هم چنین تناسب آن را با مکان مورد نظر، توجه کنید.

هنگام خرید پارچه ضد آب بودن آن را در نظر بگیرید. اگر پارچه انتخابی در اثر شستشو آب می رود مقدار پارچه را بیشتر خردیداری کنید.

نکته دیگری که باید بدان توجه کنید این است که آیا پرده شما به آستر کشی نیاز دارد یا نه؟ اگر می خواهید آستری را به پرده بدوزید متراژ آن را باید به اندازه پرده اصلی تعیین کنید ولی اگر می خواهید که آستری را به طور جداگانه به میله پرده نصب کنید می توانید عرض آن را به اندازه طول میله پرده انتخاب کنید.

موضوع دیگری که لازم به ذکر است این است که باید طول و عرض پارچه به اندازه کافی باشد و هیچ درزی در بین آن ها دوخته نشود زیرا هنگام نصب نازیبا به نظر میرسد سعی کنید از پارچه های یک تخته استفاده کنید.